Blog

Home / Blog / Dış Çekim Nasıl Yapılır?

Dış Çekim Nasıl Yapılır?

Dış Çekim Nasıl Yapılır?

Dijital fotoğraf makinelerinin gelişimi ile birlikte fotoğrafçılık büyük bir boyut atladı. Hal böyleyken en özel günlerde de fotoğraf çektirerek anı yakalamak önem kazandı. Düğün fotoğrafları stüdyoların dışına çıktı ve dış çekimler vazgeçilmez hale geldi.  Dış çekimin ayrıntıları çiftlerin istekleri doğrultusunda belirlenirken, yeni dış çekim pozları görünür hale geldi. Burada önemli olan fotoğrafçının deneyimi ve becerisidir. Sıradan fotoğrafların dışına çıkılarak yeni trendler göz önüne alınmalı ve çiftlerin istekleri doğrultusunda bir çekim yapılmalıdır.  Dış çekimin sağlıklı geçmesi açısından ve çiftleri yoğun bir tempo içerisinde boğuşmaktan kurtarmak adına çekimler, düğün gününden farklı bir tarihte olmalıdır. Gelinler dış çekim için farklı gelinlikler tercih edebilir. Farklı gelinliğin tercih edilme sebebi ise gelinliğin dış çekim esnasında zarar görme ihtimalini yok etmektir. Çiftler, istedikleri mekanı, zamanı ve hatta fotoğrafçıyı dahi önceden seçmelidir. Oluşabilecek herhangi bir soruna karşı bu durum kurtarıcı niteliktedir. Dış çekim esnasında en önemli olan detaylar ışık, arka plan, doğan anları yakalayabilmek çok önemlidir. Tüm bunların dışarısında çekim esnasında çekim yapılan mekanda makinelerin bozulma, şarjının bitme ihtimaline karşı fotoğrafçı yanında mutlaka yedek kamera ve ekipman getirmelidir. Bu ekipmanlar çekim yapılacak mekanın yapısına göre değiştirilmelidir.

Uzak ve yakın çekime uygun kameralar tercih edilmelidir. Bir diğer önemli konu ise stüdyo çekimlerinde ayarlanabilen ışık, dış çekimde her zaman istenildiği gibi ayarlanamıyor. Bu sebeple ışığı doğru kullanmak yakalanacak pozlar açısından çok önemli. Çiftler, fotoğrafçı ile çekim gününden önce bir toplantı yapmalı. İsteklerini belirtmeli ve bir liste haline getirmelidir. Hatta çekim yapılacak mekana gidilip bir ön çekim yapılması tercih edilebilir. Böylelikle çekim anında oluşabilecek sorunlar ortadan kalkmış olacaktır. Farklı pozlar ve güzel kareler yakalamak adına çekim anında değişik aksesuarlar kullanılabilir. Bu aksesuarlar seçilen mekan ile bağlantılı olmalıdır. Örneğin eski bir binada yapılacak bir çekimde klasik arabalar tercih edilebilir. Salıncak ise son dönemde en fazla kullanılan aksesuarlardan biridir. Tüm bunların dışında en fazla kullanılan ve fotoğraflara renk katan bir diğer aksesuar ise gelin çiçekleridir. Gelinin tercihine göre değişen gelin çiçekleri, fotoğrafların renkli ve sıcak çıkması açısından önem teşkil eder.  Diğer aksesuarlar ise balonlar, fötr şapkalar ya da farklı görünen şapka modelleri, beyaz gelin şemsiyeleri, gül ya da isteğe göre değişen çiçek yaprakları. Tüm bunlar fotoğraf karelerini güzelleştiren ve diğer fotoğraflardan ayıran, fotoğraflara öznellik katmak için kullanılan objelerdir.


Dış Çekim Pozları

Özel günleri fotoğraflayarak ölümsüzleştirmek isteyen çiftler artık eski moda stüdyo çekimlerinden vazgeçmiştir. Bu vazgeçiş ise dış çekimi zorunlu hale getirmiştir. Çiftler bu günü, yeni dış çekim pozları ve farklı konseptler ile ölümsüz kılmak istemektedir. Bu bağlamda seçilen mekan önemlidir. Çünkü kullanılacak aksesuarlar, mekan ile bağlantılı olmak zorundadır. Yakın çekim, uzak çekim yapılmalı ve çekim bir hikaye tarzında ilerlemelidir. Mekandan kullanılabilecek en güzel şekilde yararlanılmalıdır.  Her ne kadar çiftlerin isteği üzerine gerçekleşse de burada fotoğrafçının tecrübesi önemlidir. Çünkü alışılagelmiş pozların dışına çıkarak anı yakalamak ve çiftleri en doğal anlarıyla fotoğraflayabilmek fotoğrafçının tecrübesine bağlıdır. Dış çekim pozlarında yaratıcı olmak adına en fazla yardımcı olan aksesuarladır. Yukarıda bahsedilen aksesuarlar dışında çiftler istekleri doğrultusunda farklı aksesuarlar da temin edebilirler.


 Dış Çekim Fiyatları

Dış çekim ücreti, çekimin gerçekleşeceği mekana ve fotoğrafçının tecrübesine göre ve isteklere göre değişiklik gösterebilir. Fotoğrafçıların belirledikleri standart paketlerin dışında çiftlerin isteklerine göre dış çekim fiyatları artabilir ya da azalabilir. Standart paketlerin içerisinde ise genellikle şunlar bulunmaktadır: çekilen fotoğrafların hepsi, 1 adet büyük albüm, 2 adet aile albümü, 1 ya da 2 adet poster. Çiftler istekleri doğrultusunda dış çekim ücretini azaltmak adına bunları azaltabilirler. Standart paket olarak adlandırılan dış çekimin fiyatları ise genellikle 1.000-.1500 TL arasında değişiklik gösteriyor. Burada fiyatı etkileyen en büyük unsur çiftlerin istekleridir. Bu istekler baz alınarak albümde kullanılacak kağıdın değiştirilmesi bile dış çekim ücretini değiştirebiliyor. Bazı fotoğrafçılar standart paket içerisinde yukarıda sayılan içerikleri vaat ederken bazı fotoğrafçılar farklı içerikler ile sunabiliyor ya da örneğin posterleri dahil etmeyebiliyor.


Bir cevap yazın